Academic Hospital Uzm. Dr. Cüneyt BALCA
Yazı Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 02:39
 
Academic Hospital Uzm. Dr. Cüneyt BALCA
 
 

30 Eylül 2020 Test sayısı: 112098 Vaka sayısı: 1391 Vefat Sayısı: 65
30 Eylül 2021 Test sayısı: 357853
 Vaka sayısı: 29104 Vefat sayısı: 216 

       Bakan Koca, 18-24 Eylül arasında vaka sayısı en çok artan 10 ilin Zonguldak, Kırşehir, Düzce, Bursa, Bolu, Kars, Bartın, Kütahya, Kocaeli ve Bilecik olduğunu duyurdu. Yazıma başlarken bugünkü ve 1 sene önceki durumu belirtmek  için rakamları vererek başlamak istedim; test sayısı 3 kat artmış fakat vaka sayısı yaklaşık 20 kat artmış yani sözün özü pandemi yönetimini beceremedik.
      Bugünkü yazımız gene Covid hakkında olacak ama hastalığın farklı bir boyutuna dikkat çekmek istiyorum.
     Biliyorsunuz Covidle birlikte hayatımıza bazı eklemeler oldu: Maske, dezenfektan ve eldiven
    Başımdan geçen şu olayı sizlerle paylaşmak istiyorum; Covid başlamadan evvel kızımın sınıfı için medikale el dezenfektanı fiyatı sorduğumda bana söylenen rakamla covid başladıktan sonra söylenen rakam arasında 3 kat fark vardı.
      Geçen gün çarşıdan eve yürüyerek gideyim dedim ve üşenmedim saydım, yerde en az 10 tane maske vardı, kendi çöpümüz yetmezmiş gibi birde maske çöplerimiz var artık. Maskeler mutlaka ve mutlaka TIBBİ ATIK olarak değerlendirilip ayrı bir çöpte biriktirilmeli ve bunu toplayan personele mutlaka eğitim verilmeli. 
     Bir diğer halk sağlığı sorunumuzda başı boş dolaşan ve bazen insanlara da saldıran köpekler. Bazılarınız şöyle düşünebilir Covidle köpeklerin ne alakası var. Bu 2 soruna da çözüm bulması gereken merci BELEDİYE. 
    Bu süreçte büyüğünden küçüğüne herkese görev düşüyor, ben kendi adıma yere çöp atmam, tükürmem, maskem düştüyse onu alır çöpe atarım sonra da gidip elimi yıkarım. Bütün halkımızın da benim gibi duyarlı olmasını bekliyorum.
      Geçen bir haberde Altınordu futbol takımının maç bittikten sonra soyunma odasını tertemiz bıraktığından bahsediliyordu, yani olması gereken şekilde bırakmaları anormal bir durum gibi anlatılıyordu. 
      Herkes elinden geldiğince temizliğe, maske takmaya dikkat etsin ve aşısını olsun ki bu illetten çabuk bir şekilde kurtulalım. 
     Yazımı sevgili hocam Prof.Dr.Öner BALBAY’ın sloganıyla bitirmek istiyorum (sloganı geçen haftaki yazımda da kullanmıştım)

              TAMAM: Temizlik-Aşı-Maske-Aşı-Mesafe

 
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı