Academic Hospital Uzm. Dr. Cüneyt BALCA
Yazı Detayı
19 Ekim 2021 - Salı 12:35
 
Academic Hospital Uzm. Dr. Cüneyt BALCA
 
 

17 Ekim 2020 Test sayısı: 112131 Vaka sayısı: 1723 Ölüm sayısı: 71
17 Ekim 2021 Test sayısı: 341426 Vaka sayısı: 24114 Ölüm sayısı: 186
     Beni tanıyanlar Acil servis doktorluğu dışında aynı zamanda Düzcesporun kulüp doktoru olduğumu  da bilirler, bu hafta birazda sporcu sağlığından bahsetmek istiyorum.
     Geçen sene bildiğiniz üzere maçlara seyirci alınmıyordu, protokol tribününe giren kişilerden ve T alanına giren herkesten Covid-PCR test sonucu isteniyordu, bu sene seyircilerin de maça girmesiyle birlikte TFF Sağlık Bakanlığı bilim kuruluna da danışarak bir Müsabakalarda Uygulanacak Covid Tedbirlerine İlişkin bir talimat yayınladı. Bu talimata göre sporcular 1 aşısı varsa her maç öncesi (son 48 saatte yapılmış) Covid-PCR testi ya da her ay antikor testi yaptıracak ya da 2 aşısı olması halinde son aşıdan itibaren 104 gün (14 gün kuluçka süresi olmak üzere) herhangi bir teste gerek olmaksızın Kırmızı alana girebilecekler fakat bu 104 günlük süre bitince her maç öncesi Covid-PCR testi ya da her ay antikor testi yaptırmak zorundalar bu da bütün kulüplere ek bir maliyet ve gider getirmekte olup zaten seyircisi olmayan kulüpler  için ciddi bir bütçe gerektirmektedir. Ligin bitişi 30.04.2022 hadi play-of maçlarını da hesaba katarsak büyük ihtimalle en geç Mayıs sonunda lig bitecek. TFF’nin Bilim kuruluna da danışarak Ocak ayında bütün sporculara 3.doz Covid aşısını yaptırması ve lig bitinceye kadar yani son 6 ayda başka bir belge istememesi kulüpler açısından çok iyi olacaktır. 
       Birazda seyircilerden bahsedelim; benim yedek kulübesinden görebildiğim Maraton tribününde Maske ve Mesafeye hiç dikkat edilmediğini gözlemliyorum, toplu ve kalabalık yerlerde mutlaka mesafeye dikkat edilmeli ve maske takılmalıdır. Seyircilerimizin buna dikkat etmesi kendisinin ve çevresindeki insanların sağlığı açısından iyi olacaktır.
      Bu haftaki maçtan sonra bir taraftarımız sosyal medyada koltukların kirli olduğunu yazmış, koltukların oturma yerlerine ve sırt yaslayacağınız yerlere basıldığından dolayı bunlar kirleniyor, inşallah 31 Ekimde oynayacağımız Kestel maçında koltuklar temiz olur ama o koltukların temizliğine her taraftarın da özen göstermesi gerekmektedir. 
      Burdan bütün taraftarlarımızı ve futbolcu kardeşlerimi temizliğimizle örnek bir Düzcespor yaratmaya davet ediyorum çünkü iyilik ve güzellik bulaşıcıdır.
      Aklıma gelmişken belki bu yazı bunu belirtmenin yeri ve ortamı değil ama söylemezsem olmaz, Basın mensupları için de yedek kulübesinin biraz küçüğü (5 tane oturma yeri olsa yeter bence) üstü kapalı en az 2 tane kale arkalarına yer yapılması güzel olacaktır.
      Son olarak şehrimizin takımına sahip çıkan Sayın Valimize teşekkür ediyorum ve artık klasikleşen sloganımızla yazıma son veriyorum.
    TAMAM: Temizlik-Aşı-Maske-Aşı-Mesafe

 
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı