Academic Hospital Uzm. Dr. Cüneyt BALCA
Yazı Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 00:35
 
Academic Hospital Uzm. Dr. Cüneyt BALCA
 
 

06 Kasım 2020 Test sayısı: 157756  Vaka sayısı: 4542 Ölüm sayısı: 123
06 Kasım 2021 Test sayısı: 356563 Vaka sayısı: 23810  Ölüm sayısı: 218
      Covid’den ölüm sizin hanenize ya da yakın bir akrabanıza uğramadıkça paylaşılan bilgiler bir sayı olmaktan öteye geçmeyecektir. Ölüm herkese gelecek ama önlenebilir bir sebepten ölmek çok kötü.
      Covid’den daha ölümcül bir hastalık ya da alışkanlık var: SİGARA
      Sigara bırakma ile ilgili gittiğim bir eğitimde söylenilen şu söz aklımdan hiç çıkmıyor: Vücutta meydana gelen 100 kanserin 99 unda sigara 1. Faktör, geri kalan kanserde ise 2.faktör ama sigaraya içmeye devam ediyoruz hatta sigara içme oranı özellikle bayanlarda çok arttığını gözlemliyorum. Sigara kanser yapar ama içenlere sorduğumda aman içsekte içmesekte öleceğiz diye saçma yanıtlar alıyorum. Neden mi saçma çünkü sigara içtiğinizde sadece kanser olmayacaksınız bunun yanında nefes darlığı ile seyreden solunumsal problemlerle karşılaşacaksınız bunun sonunda kalp yetmezliği gelişecek ve öleceksiniz. Sigara vücudunuzda organ hasarları yaratacak ve bunlar geri dönmeyecek, sigara iktidarsızlık yapacak, sigara sperm ve yumurta kalitesini bozacak ve kısırlık oluşacak. Savaşmamız gereken ve Covid’den daha ölümcül olan şey sigara ama bence devlet sigaradan vergi aldığı için sigarayla savaşa gereken önemi vermiyor.
          Öğrenciliğimde 70 yaşlarında bir teyze Göğüs hastalıkları polikliniğine geldi, yapılan tahliler sonucunda teyzeye akciğer kanseri teşhisi konuldu fakat teyze ömrü boyunca hiç sigara içmemişti, sorulduğunda kendisinin hiç sigara içmediğini ama eşi ve oğularının yanında sigara içtiğini söylemişti, bence birisinin ölümüne sebep olmak cinayettir hatta kul hakkıdır.
         Balkonda sigara içmekle çocuğun yanında sigara içmek arasında hiçbir fark olmadığını söylemişti Ankara’dan gelen bir profesör, ama aileye sorsan bunun tam tersini söylerler. Çünkü sigaranın zararları deri yoluyla çocuğa geçiyor.
         Sözün özü şu 18 Kasım Dünya KOAH günü sebebiyle böyle bir köşe yazısı yazmayı uygun gördüm. 1 kişinin bile sigarayı bırakmasına vesile olabilirsem ne mutlu bana !
        OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

        TAMAM: Temizlik-Aşı-Maske-Aşı-Mesafe

 
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı