Furkan AYKOL Bediüzaman Said Nursi kimdir: google.com, pub-7866139288487547, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Yazı Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 19:26
 
Bediüzaman Said Nursi kimdir:
Furkan AYKOL
 
 

Bediüzzaman, ruhun bekası, ölüm ötesi hayat gibi insanların anlamakta zorlandığı meseleleri akılcı, ispatçı ve bilimsel bir biçimde aktarmayı başarmış bir insan.
Onca işkenceye, tahrike, tecride rağmen terk etmemiş, ağaçların üzerinde, kırlarda, bayırlarda, hapishanelerde eserler vermiş. Ve bu eserler elli yıl geçmesine rağmen elli dile çevrilmiştir.
Üstâd Bediüzzaman; 
kendi döneminde çok yanlış anlaşılmış ve ciddi bir propaganda kurbanı olmuştur. Fakat on sekiz kez zehirlenmesine rağmen davasından vazgeçmemiştir...

Her insan çağının çocuğudur. Bize bir şey söyleyecek olan, çağının ağlarını, bağlarını, kavramlarını aşabilen ve çağ açabilen düşünürdür. Bediüzzaman hem insanlığın sorunlarına ilişkin hem de Müslümanlığın insanlığa ne verebileceği meselesine ilişkin ortaya esaslı bir külliyat, fikriyat koyan kişidir. 
Bediüzzaman'ı çağının çocuğu yapan, çağının düşünürü yapan, klasik dönemdeki Müslüman mütefekkirlerden ayırt eden, dolayısıyla bize hitap etmesini sağlayan şey; çağının temel varoluşsal sorunlarını, entellektüel sorunlarını, felsefi sorunlarını, ahlâkî sorunlarını kavramış biri olmasıdır. 
Bediüzaman'ın bize, çağımıza, dünyamıza -sadce Müslümanlara değil bütün insanlara- hitap ettiği bir gerçektir. 
... ne söylemesi gerektiğini, muhkem yerin neresi olduğunu, ayağımızı sağlam bir şekilde nasıl basabileceğimizi gösteren tek düşünür.

...İnsanların inanma ve kendi iradelerini gerçekleştirme konusunda önemli şeyler söylüyor. Bediüzzaman dünyadaki fikri gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu fikri gelişmelerin bizi nerede mahvedeceğini, bunlardan nerelerde yararlananileceğimizi görüyor. Bediüzzaman çağın tanığı ve zamanın ruhunu kavramış bir düşünürdür. Kendi omurgamıza zarar vermeyecek şekilde, yabancı değerleri kendimize omurga yapmayacak şekilde değişime açık fikirleri olan alimdir. 

@huzmenstitu instagram sayfasından not olarak alınmış ve not defterine yazılmıştır.

 
Etiketler: Bediüzaman, Said, Nursi, kimdir:,
Yorumlar
Haber Yazılımı