Dr. Öğr. Üyesi Volkan BİLİR Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Birlikten Kuvvet Doğar
Yazı Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 14:01
 
Birlikten Kuvvet Doğar
Dr. Öğr. Üyesi Volkan BİLİR Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı
 
 

Merhabalar sayın okurlar sizlere günlük hayatta karşılaştığımız durumlarda nasıl daha iyi, daha doğru tercihler ve kararlarda bulunabileceğimize dair bilgi veren yazılarla karşınıza çıkacağımı belirtmiştim. Geçen hafta yazımı yazdıktan sonra 12 Kasım 2021 tarihinde Türk Konseyi İstanbul’da 8. Zirvesini yapmış ve bu zirvede ismini Türk Devletler Teşkilatı olarak değiştiği haberi beni heyecanlandırdı ve bu hafta bunun ile ilgili heyecanımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi- Türk Konseyi ismi ile kurulmuş ve geçtiğimiz hafta ismini Türk Devletler Teşkilatı olarak değiştirmiştir. Son yıllarda Türk dünyasında yaşanan en önemli gelişmelerden biri olarak karşımıza çıkmıştır. Şu an bu teşkilatta Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye’nin yanında Özbekistan üye ülke sıfatı ile yer alırken Macaristan ve Türkmenistan ise gözlemci ülke olarak yer almaktadır.

Bu teşkilatı neden önemli olduğu noktasına gelince yıllardır üyesi olduğumuz veya üyesi olmaya çalıştığımız birliklerin ve bu birlikte yer alan ülkelerin, ülkemize karşı yürüttüğü çalışmaları görmekteyiz. Avrupa Birliği, NATO, Birleşmiş Miletlere üye ülkelerin PKK, Suriye, Doğu Akdeniz’de ülkemize karşı aldıkları tavırlar, uygulamaya çalıştıkları yaptırımlar, uluslararası arenada ülkemizi karalamak adına yapmış oldukları çalışmaları düşündüğümüzde bizim asıl bizim gibi düşünen bizim gibi konuşan ülküsü bir olan ülkelerle bir olmamız gerektiği gerçeğini yeniden ortaya çıkarmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde Türk Konseyinin isminin Türk Devletler Teşkilatı olarak değişmesi sadece bir isim değişikliği olmadığının, bunun adım adım büyük bir birliğe doğru gittiğinin habercisi olduğu gerçeği karşımıza çıkmaktadır. Yapılan her zirvede yapılacak ortak çalışmaların sayısı artmakta ve ilerleyen zamanlarda yeni ülke katılımlarının olacağının ve bu birliğin ne kadar kapsamlı, güçlü olacağının sinyalleri verilmektedir.

Sözün özü birçoğumuzun özlemi olan Türk Birliği, özlem olmaktan çıkacağının ve bu özlemin kucaklaşma ile son bulacağı umudumuzu yeşertmiştir.

 
Etiketler: Birlikten, Kuvvet, Doğar,
Yorumlar
Haber Yazılımı