Furkan AYKOL Filistinli Hanzala ve Doğu Yeli: google.com, pub-7866139288487547, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Yazı Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 18:53
 
Filistinli Hanzala ve Doğu Yeli:
Furkan AYKOL
 
 

En şiddetli rüzgar doğudan gelir. Batı, çatlak bir duvar rüzgara. Başımızı doğu yeline çevirdik ve doğu yeli, bizimle sessizce konuştu. Bir isim fısıldadı: ilk hecesi han... İlk olarak ismin ilk hecesini duyduk bu şiddetli rüzgarda. Uzak, maddi olarak uzak ama mânen yakınımız olan bir yere bakmamız istenildi; baktık. Doğu yeli, bir çocuğun olduğunu fısıldadı baktığımız yerde; gördük: başında beş parmak kadar saç teli, boyu kısa, ayakları çıplak, ellerini arkasına bağlamış ve sırtı bize dönük... Sanki bize küsen bir çocuktu. Ona seslenmek istedik. Doğu yeli ismin ikinci hecesini fısıldadı: ...za... Seslendik çocuğa: biraz uzaklaştı seslenince. İsmin üçüncü hecesini duyduk: ...la. Bize fısıldanan heceleri birleştirdiğimizde ismin tamamını anlıyorduk: HANZALA.

Fakat Hanzala'nın sırtı bize niçin dönük? Seslensek de dönmez yüzünü bize: demek ismin kabuğunda kalıp içine girememişiz. Bizim asıl Hanzala'nın kendisini anlamamız gerekiyor. Hanzala bu sözü duydu ve cebinden bir bayrak çıkarıp ellerini tekrar sırtında bağladı: Kudüs bayrağı vardı elinde Filistinli Hanzala'nın.

Onu yarım asırdır hep on yaşında biliyoruz. Hiç büyümedi... İhtilal sırasında şehit olan çocukların sembolü. Kudüs'ün icinde, Filistin'de doğuya bakıyor: Doğu Türkistan'a. Orada uygur türkleriyle beraber kardeşi var. Ama Hanzala kardeşini göremiyor, kardeşi de Hanzala'yı... Çünkü "eğitim kampı" başlığı altında hücre içerisinde "işkence" görüyor uygur türkleri. 
Bir kadın, hücrelerin birinde her yeri sivri dikenle kaplanmış bir sandalyeye oturtuluyor. O, sandalyede oturup acı çekerken aynı zamanda ona elektirik veriliyor ve bayılıyor: bayılınca ağzından köpükler gelmeye başlıyor. Bu kadın on iki yaşında veya on altı... Anlıyorsunuz değil mi? Çocuk yaşta bir kadın. Ve o çocuğun annesine bir tedavi uyguluyor çinliler: ismi "kısırlaştırma tedavisi" 

Yine uygur türkü olan sekiz yaşında bir çocuk: " Siz neden böyle yapıyorsunuz, benim babam ve kardeşim nerede? Babamın kokusunu özlüyorum. Kardeşimi dört senedir görmüyorum." diye haykırıyor. Biz, yüzünü neden bize dönmedi, diyoruz. Manasız soru. Sekiz yaşında bir çocuk ağlıyor ve haykırıyorsa sen de ağlayacak ve haykıracaksın. Ağlayamıyorsanız anlayamazsınız. Batının ne söylediğine odaklanırsan, ne yaptığını göremezsin. Ve batıya bakmaktan boynun ağrır: yorulursun!

Doğu yeli esiyor, bütün vücudumuz ürperiyor. "Sesini getirdim lâl olanların ve fısıldadım kulağınıza." : 
sabır ve gözyaşı ile tamir oldu her şey.

 
Etiketler: Filistinli, Hanzala, ve, Doğu, Yeli:,
Yorumlar
Haber Yazılımı