OTO SERVİS MÜDÜRÜ AHMET KILIÇ İçten Yanmalı motorlarda duman durumu. google.com, pub-7866139288487547, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Yazı Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 18:49
 
İçten Yanmalı motorlarda duman durumu.
OTO SERVİS MÜDÜRÜ AHMET KILIÇ
 
 

Kullandığınız araçlar elektrikli veya hibrit haricinde hepsi içten yanmalı motorlar olarak kabul edilmektedir. İçten yanmalı motor nedir?Motor yanması ve patlamayı motorun içinde yapar ve biz onu göremeyiz aracınıza almış olduğunuz yakıt tipi benzin veya dizel yada LPG olabilir bu yakıt motorun içine girerken dışarıdan almış olduğu hava ile karışır ve piston üzerinde yanma yapar.Dizel ise sıkıştırma ile yanma yapar benzin veya LPG ise buji ile ateşleme yaparak yanar. Bu yanma esnasında bir güç oluşur. Bu güç sayesinde motor hareket oluşturur.
Peki bu yanan yakıt dışarıya egzoz yardımı ile atılıyor ama nasıl atılması gerekiyor. Yanmış gazın carbon oranı düşük olması gerekir ki buda düzgün bir yanmanın olduğunu gösterir.
Egzoz dan çıkan dumandan motordaki problemi anlayabilirsiniz. Şöyleki egzoz dan çıkan duman bize motorla ilgili bazı sorunları tahmin ettiriyor. 
Egzoz dan çıkan duman eğer siyah ise yakıtın yanmasının düzgün ve oranlı olmadığı gösterir.
Egzoz dan çıkan duman eğer mavi renkte ise motorumuzun yanma odasına yağ gittiğini gösterir.Yani araç yakıtla beraber yağ yaktığını gösterir.
Egzoz dan çıkan duman eğer beyaz renkte ise motorun yanma odasına su karıştığını gösterir. Buda sebep olarak ya kapak contası yanmış veya patlamış olabilir yada kapak veya blokta çatlak oluşmuş olabilir. 
Bu problemler için mutlaka bir uzman yardımı gerekir. Aracınızda böyle bir durum var ise mutlaka en kısa zamanda bir uzmana götürmeniz gerekir. Yoksa sonucu hem zaman hemde maliyet konusunda sizi zor durumda bırakabilir.
Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

 
Etiketler: İçten, Yanmalı, motorlarda, duman, durumu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı