Hasan GÜNDEN İski Düzce Şantiyesi ziyaret notlarım;
Yazı Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 19:16
 
İski Düzce Şantiyesi ziyaret notlarım;
Hasan GÜNDEN
 
 

İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılamak amacı ile İlimiz hudutlarındaki Büyük Melen deresinden İstanbul’a su taşınması amacı ile DSİ tarafından ‘’Büyük Melen Projesi’’  ihalesi yapılmış ve inşasına da 2001 yılında başlanmış. 
Proje uzun zamanlı bir proje olduğundan 4 etap olarak tasarlanmış.
 1. Etap; Boğaziçi Su Tüneli;  Boru hattının İstanbul Boğazını geçiş hattı;  Boğazın 135 m altından geçiyor ve 5551 m uzunluğunda. 
2. Etap ; Cumhuriyet içme suyu arıtma tesisleri; İstanbul’un 30km kuzeydoğusunda, Melen’den İstanbul’a gelen suyun arıtılması amacı ile yapıldı.
3. Etap ; Melen Regülatörü ; Baraj yapılmadan önce pompalanacak suyun yükseltilmesi amacı il yapıldı, 2007 de Regülarörden İstanbul’a su gitmeye başladı.
4. Etap, Melen Barajı; İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılamak amacıyla ihalesi 2012 yılında yapıldı.
Tüm bu proje bütünlüğü kapsamında da İski Genel Müdürlüğü Atıksu İnşaat Daire başkanlığı Melen Barajına gelen suyun temizliği ve korunması amacı ile Melen çayı Alt Havzası Koruma Eylem Planı, Melen Havzası Çevre Koruma Projesi Kapsamında Müteferrik Atıksu Arıtma Tesisleri ve Kanal İnşaatı işini İlimizde başlattı.
Atıksu Arıtma Tesisleri ve Kanal İnşaatı Proje ihale sözleşmesi işi alan firma ile  Ağustos 2018 yılında yapıldı ve İlimizdeki çalışma da 2018 yılında başladı. Sözleşme Bedeli 87 milyon. İşin bitim tarihi de Ağustos 2022
Proje metrajı; Düzce Merkez, Kaynaşlı, Konuralp, Çilimli, Pırpır, Cumayeri, Gölyaka ve Deşarj hattı olmak üzere toplamda 87 km.
87km lik hattın günümüze kadar yaklaşık 30 km lik zor olan kısmı tamamlanmış. Düzce ovası eğimin az olduğu bir arazi yapısına sahip olduğundan su akışını sağlamak için gerekli eğimi oluşturmak çalışan ekiplerin karşılaştığı zorluklardan bir tanesi. Bunun için 2-3 metre derinlikten geçirilmesi planlanan boru hatları bazı yerlerde 5-6 metre derinliği bulmuş. Ayrıca yağmur sezonunun uzun olması, dere ve karayolu geçişleri de çalışmaları biraz zorlaştırmış. Gene de çalışan ekipler tüm bu arazi zorluklarına rağmen işlerini aksatmadan yapmışlar ve yapıyorlar. 
Bazen de hatlar döşenirken mülkiyetsel, hukuki ve bürokratik bazı zorluklarla da karşılaşmışlar. İski yetkilileri Düzce Valimiz Cevdet Atay ve Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün İlimizde yapılan bu çalışmayı çok önemsediklerini ve karşılaştıkları bu bürokratik sorunları da kısa sürede çözdüklerini söylediler.
Karşılaştıkları bir diğer sorun da İlimiz genelini kapsayan su kanaletleri. İlimiz Sulama Birliği kontrol ve yetkisinde olan su kanaletleri proje hattını çok sık kesiyor veya hemen yanından geçiyor. Bu da her seferinde izin almayı, tadil etmeyi gerektiriyor. Bazen de işi yapan yüklenici firma ile Sulama Birliğimiz arasında sorunlara yol açabiliyor. Umarım yetkililer, işin zaman zaman aksamasına ve uzamasına yol açan bu soruna bir an evvel çözüm bulurlar.
İlimizin güzelleşmesi için yapılan her çalışmanın yanında olmalıyız, karşılaşılan sorunları el birliği ile çözmeli, projenin bir an önce bitmesi için yardımcı olmalıyız. 
Projede görev yapan tüm çalışanlara kolaylıklar ve başarılar dilerim.

 
Etiketler: İski, Düzce, Şantiyesi, ziyaret, notlarım;,
Yorumlar
Haber Yazılımı