Arif GÜMÜŞ Tapu İptal Davası Nedir? Nasıl Açılır?” google.com, pub-7866139288487547, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Yazı Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 18:52
 
Tapu İptal Davası Nedir? Nasıl Açılır?”
Arif GÜMÜŞ
 
 

Yazıma başlamadan önce Herkese hayırlı bir hafta olmasını temenni ediyorum Yüce Allah'dan...

Tapu iptal davası tapunun kanuna uygun olmadığı ya da usulsüz yapıldığının iddia edildiği durumlarda açılır.

Tapu iptal davası nasıl açılır?

Tapu iptal davası Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurularak açılıyor. Gayrimenkulün bulunduğu yerde açılması gerekliliği bulunuyor. Tapu iptal davası zamanaşımı genel olarak on yıl olarak belirlenmiş durumda.

Gayrimenkul hukuku tapu iptal davası açacak kişilerin durumdan tam anlamı ile haberdar olmaları gerekiyor. Çünki, tapu iptal davaları fazlaca masraflı olabilmekte. Bu yüzden tapu iptal davası soruları ve önerileri için tapu hukuku avukatları ile çalışmak ya da onlardan yardım almak oldukça faydalı olabiliyor. Mahkemeye başvururken tapu iptal davası dilekçe örneği ile benzer şekilde dilekçe oluşturmak önem taşıyor. Tapu iptal davası görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu için dilekçeyi de bu mahkemeye vererek işlemleri başlatabilmek mümkün.

Tapu iptal davası hangi durumlarda açılır?

Tapu ile ilgili sorunlarda açılabilir. Usulsüz kazanılan tapular içinde bu dava açılabilir. Tapuyu alma aşamasında hile kullanılmış ya da karşı taraf aldatılmış ise dava açma gerekliliği doğar. Tapu iptal davası açma süresi bir yıldan fazla olmamalıdır.

Tapu iptal davası çeşitleri

Muvazaa nedeniyle tapu iptal davası: Dava taşınmazın değerine göre taşınmazın bulunduğu yer asliye veya sulh hukuk mahkemesinde görülür. Muvazaa Nedeniyle Tapu İptal Davasında davanın tarafları muvazaalı işlemin taraflarıdır.

Aile konutu nedeniyle tapu iptal davası: Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir.

Diğer tapu iptal davaları

Hesap hatası nedeniyle tapu iptali davası
İmar ve ihya nedeniyle tapu iptali davası
İnanç sözleşmesi nedeniyle tapu iptali davası
Ölünceye kadar bakma sözleşmesi nedeniyle tapu iptali davası
Gayrimenkul satış sözleşmesi nedeniyle tapu iptali davası
Sözleşmeye aykırı olarak 3. kişiye devri nedeniyle tapu iptali davası
Vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeniyle tapu iptali davası
 

 
Etiketler: Tapu, İptal, Davası, Nedir?, Nasıl, Açılır?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı